Археологічна експедиція до Черкащини.

Серпень 2017 року.

Влітку цього 2017 року відбулась спільна археологічна експедиція київських археологів, аспірантів КМА і викладачів нашого колегіуму. Розкопки відбулись у мальовничій частині Черкащини. Місцевість там пагорбиста, вкрита лісом. Дуже важко собі уявити, що на цих дивних пагорбах жили люди. Але, саме їх вони обирали для життя і навіть дуже не погано почувались. Один із таких пагорбів, і став об’єктом досліджень. Розчистили чагарники ,потім ,як подобає справжнім археологам «розбили розкоп» і в буквальному сенсі «заглибились» в роботу. Пагорб майже спочатку почав розкривати свої таємниці. На погляд старої людини, на тому пагорбі жити не зручно і тісно,та ще й спускатися і підніматись. Але давні мешканці так не вважали – на вершині пагорба вони почувались захищеними, а внизу були розлогі землі і пасовища. І взагалі наші українські землі були заселені здавна і дуже цікавили культурними спільнотами.
…Першими на нашому пагорбі з’явилися трипільці. Їхня присутність простежувалася ледь-ледь, може стояла пара хатинок. Потім завітали племена бронзової доби. Вони залишили могильник.
Але, по-справжньому, життя завирувало за часів скіфів, які збудували городище розміром 5га, оточили його валом. Ми розкопали дерев’яні кліті, які підтримували вал. Скіфи доволі довго панували у цій місцевості. Але згодом їх замінили сармати і люди зарубинецької культури – імовірно, давні слов’яни. Саме ці останні і заселили скіфське городище. Люди жили в землянках, з зовнішнього боку яких прибудована піч для обігріву. А їжу готували на вогні. Судячи зі знахідок «зоряний час» поселення припадає на 2 ст н.е. Його мешканці активно торгували з Римською імперією, оскільки знайдено грецьку і римську кераміку.
Край цьому відносному процвітанню поклав напад сарматів – кліті валу спалені, а прямо посеред городища знайдено поховання сарматського воїна – зі схрещеними, згідно сарматським поховальним звичаєм, ногами.
Після сарматів на поселенні ще жили люди готсько-слов’янсько-черехівської культури. Остаточно люди заселили пагорб десь у 5-6 ст.
Так що якісь факт у нас уже є. Але, як з’явились на поселенні люди зарубинецької культури, чому поховання сармата прямо в центі городища і чи є інші поховання? Чому залишили поселення люди черехівської культури – може, їх вигнали ….? Але, не простежується жодних слідів. Будемо сподіватись, що подальші дослідження в новому сезоні дадуть більше відповідей. Так що – далі буде!

***************************************************

Археологічна експедиція до Канівщини.

Серпень 2016 року.

Розкопки скіфського і слов’янського городища 2 ст н.е. У експедиції брали участь викладач Києво-Могилянського колегіуму Юрій Головін, магістри та аспіранти Києво-Могилянської академії.