14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці або, як кажуть в народі, Святої Покрови. У народному календарі свято Покрови було межею між літом та зимою. У цей час всі птахи вже відлітали у вирій, і в народі казали: «Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем, не дай вороні крякати і ногам по болоту ляпати».

Для нас, українців, це свято християнське і національне, воно символізує зв’язок поколінь, невмирущість героїчних традицій нашого народу. Саме з покровом і заступництвом Богородиці всі ми пов’язуємо усі свої надії.

Свято Покрови було введено у християнство в 10 столітті і має під собою чи то легенду, чи то подію, яка відбулася в Царгороді (Константинополі). У Царгороді, у Влахернському храмі зберігалася риза Пресвятої Богородиці, її пояс і головний покров.

Місто було оточене чужинцями (за різними джерелами – то могли бути як давні руси (скити) на чолі з князем Аскольдом, так і агаряни (магометани – араби або турки).

Божа Мати (Пресвята Богородиця) в оточенні ангелів, пророків i Апостолів накрила своїм омофором православних християн. Це було провістям перемоги. Так і сталося: невдовзі надійшли воїни-захисники і звільнили населення від нападників.

Тобто християнське свято Покрова святої Богородиці запроваджене у Візантії на згадку про чудесне визволення Константинополя від нападників – порятунок від ворога. І дивним є те, що це явлення Божої Матері було сприйняте і святкувалося не грецьким народом, не у Візантії, а в нас.

Для козаків свято Покрови було найбільшим та найвизначнішим святом. В цей день у козаків відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою.Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву — Козацька Покрова. Особливо урочисто це свято проходило у головній святині Запорізької Січі – храмі св.Покрови. Всього на Січі було тринадцять Покровських церков, а козацька старшина заклала чимало Покровських храмів і в інших місцях.

Із здобуттям Україною незалежності козацьке прочитання свята Покрови знову набуло своєї актуальності. З 1999 року 14 жовтня вважається офіційним днем українського козацтва. Сучасні козацькі об’єднання у цей день посвячують новобранців, варять куліш та вправляються у бойових мистецтвах.

********************************************

Князь Ярослав Мудрий після перемоги над печенігами у 1036 році на пошану Богу та Богородиці, побудував величний собор св. Софії та храм Благовіщеня на Золотих Воротах у Києві. В останньому у 1037 році він офіційно проголосив Пресвяту Богородицю Заступницею і Покровителькою своєї держави і народу.

Однак, офіційною датою встановлення свята Покрови Пресвятої Богородиці вважається 1164 рік, коли Андрій Боголюбський – онук князя Володимира Мономаха, отримавши перемогу над ворогами, збудував Покровський храм в пам’ять про свого сина Ізяслава, що загинув упоході проти волзьких булгар. З того часу і до цього дня Покровські храми чи не найчастіше споруджувалися на нашій землі.

********************************************

Багатьом киянам і нині добре відомий переказ про те, що Київ доти стоятиме на землі, доки буде непорушним у Софійському соборі образ Божої Матері Оранти з руками, складеними у прохальній молитві за весь люд християнський з іконою Покрови, на якій було написано «Молим, покрий нас чесним Твоїм Покровом і ізбави нас от всякого зла».

********************************************

Українська Повстанська Армія (УПА), яка постала в час другої світової війни на землях Західної України як збройна сила проти гітлерівської і більшовицької окупації батьківських земель, теж обрала собі свято Покрови за день Зброї, віддавшись під опіку святої Богородиці.

Отже сьогодні Покрова – це свято не тільки народне і релігійне, а й національне, є ще й днем українського козацтва та днем вшанування воїнів ветеранів ОУН-УПА та полеглих у боротьбі за Батьківщину повстанців.

********************************************

Потрібно відзначити, що в церковній історії та православному календарі існує велика кількість прикладів допомоги і заступництва Пресвятої Богородиці. Увесь християнський світ з глибокою любов’ю, вдячністю і надією славить Матір Спасителя світу Ісуса Христа – шість разів у році православна церква урочисто відзначає свята на честь Діви Марії:

• 8 січня – Собор Пресвятої Богородиці;

• 7 квітня – Благовіщення Пресвятої Богородиці;

• 28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці;

• 21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці;

14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці;

• 4 грудня – Введення в Храм Пресвятої Богородиці.