Януш Корчак був першим, хто задумався над правами дітей, такими як: Дитина має право на любов; Дитина має право на сприятливі умови зростання і розвитку; Дитина має право на повагу; Дитина має право бути собою. Як дитячий адвокат, Януш Корчак висловлювався за необхідність Декларації прав дитини задовго до прийняття подібного документа.

У 2012 році в Києві, в Усесвітній день дитини – 20 листопада, на фасаді будинку №47 відкрили меморіальну дошку Янушу Корчаку …

Десять заповідей для батьків від Януша Корчака

Видатний польський педагог, письменник, лікар та громадський діяч жив заради дітей і під час війни, 5 серпня 1942 року, загинув у газовій камері Треблінки разом з 200 своїми вихованцями…

Ім’я Януша Корчака внесено у «святці» світової педагогіки. З-під його пера вийшло дуже багато творів, у тому числі казки для найменших, а головне — більше 20 книг, присвячених вихованню дітей. Серед них особливе місце займає своєрідний маніфест гуманізму «Як любити дитину».

Ідеї Корчака не втратили актуальності й сьогодні, адже нині його все більше й ширше визнають як предтечу цілої низки педагогічних течій, а корчаківське розуміння прав дитини є вихідною точкою для багатьох сучасних авторів. Найважливіші елементи корчаківської концепції виховання можна коротко сформулювати тезами:

заперечення насильства – фізичного, вербального, що є наслідком вікової переваги або посади;

• ідея виховної інтеракції між дорослими, дітьми, що розширює дефініцію класичної педагогіки;

• впевненість, що дитина є людиною, такою ж мірою, як і дорослий;

принцип, що виховний процес має брати до уваги індивідуальність кожної дитини;

віра, що дитина найкраще знає власні потреби, прагнення й емоції, отже, вона повинна мати право на те, щоб дорослі враховували її думку;

визнання за дитиною права на пошану, незнання й невдачі, особистий простір, власну думку й власність;

переконаність у тому, що процес розвитку дитини – це тяжка праця.

У спадок нам Януш Корчак залишив багато дивних, добрих і повчальних книг. Українською видані його книги: «Пригоди короля Мацюся», «Дитя людське: Вибрані твори», «На самоті з Богом. Молитви тих, котрі не моляться», «Мацюсеві пригоди», «Як любити дітей», «Правила життя». У тому числі і десять заповідей для батьків, які актуальні й сьогодні, через десятки років:

1. Не чекай, що твоя дитина буде такою, як ти чи такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою.

2. Не вимагай від дитини платити за все, що ти для неї зробив. Ти дав їй життя. Як вона може віддячити тобі? Вона дасть життя іншому, та — третьому. Це і є незворотній закон подяки.

3. Не зганяй на дитині свої образи, щоб у старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й зійде.

4. Не стався до проблем дитини зверхньо. Життя дане кожному під силу, і будь упевнений, їй вона важка не менше, ніж тобі, а може бути, і більше, оскільки у неї немає досвіду.

5. Не принижуй!

6. Не забувай, що найважливіші зустрічі людини — її зустрічі з дітьми. Звертай на них якомога більше уваги — ми ніколи не можемо знати, кого ми зустрічаємо в дитині.

7. Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для своєї дитини. Муч, якщо можеш, але не робиш. Пам’ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все можливе.

8. Дитина — це не тиран, який заволодіває усім твоїм життям, і не тільки плід твоєї плоті і крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвивання у ній творчого вогню. Дитина розгортається, як сувій від любові матері і батька, у яких буде рости не «наше», не «своє», не «власне» дитя, а таємнича душа, дана на зберігання і супровід, поки недосвідчена і беззахисна.

9. Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужому те, що не хотів би, щоб робили твоєму.

10. Люби свою дитину будь-якою — неталановитою, негарною, невдахою, люби дурною, некерованою маленькою дитиною, люби незграбним, егоїстичним, сердитим підлітком, люби таким, що не виправдав твоїх надій та очікування, потайним, дивним, нещасним дорослим … Спілкуючись із дитиною — радій, радій завжди з повним правом, тому що дитина — це твоє свято, яке поки що з тобою.

Книга Януша Корчака «Правила життя» повинна стояти в бібліотеці на почесному місці. Прочитайте цю книгу обов’язково: вона змінить ваші уявлення про виховання дітей та поверне вас у дитинство, щоб ви краще розуміли своїх дітей.

Януш Корчак у Києві

У 1914 році Януш Корчак був мобілізований на фронт ординатором польового госпіталю. Януш воював на боці російської армії. У 1915 році на Різдво корчак отримав відпустку на три дні. Саме тоді він вперше потрапив до Києва. Тоді він жив на вулиці Володимирській 47. Він опікувався створенням і відкриттям сирітського притулку для польських та українських дітей.

У 1917 році корчак відізвали з фронту, його завданням тепер було лікувати українських дітей. Януш Корчак мешкав у підвальній кімнатці одного з будинків на вулиці Інститутській. Саме тут у 1917 – 1918 роках він писав найважливішу педагогічну книгу усього його життя «Як любити дитину». У цій книзі Корчак не давав чітких інструкцій, як виховати зі своєї дитини генія, він лише розповідав, як можна полюбити свою дитину.